• כיבוי כלי נגישות
 • הצהרת נגישות

  הצהרת נגישות

  הסדרי הנגישות ברמת הנדיב

  רמת הנדיב פועלת רבות להנגיש את שירותיה לציבור האנשים עם מוגבלות במטרה להעניק חווית ביקור העונה לצרכיו הייחודיים. במסגרת החוק, פועלת רכזת נגישות הגב' ד"ר רחלי שוורץ-צחור. במידה ונתקלתם בבקשות מיוחדות בנושא נגישות נשמח אם תפנו אלינו באחת מהדרכים הבאות:
  טלפון: 04-6298128  פקס: 04-6399117 ובדואר אלקטרוני

  גני הזיכרון ומרכז המבקרים נגישים למעט מערת הקבר.

  חניית נכים:
  קיימות חניות נכים מסודרות בחניון הראשי ובחניון המשני.

  שירותי נכים:
  בכל המתחמים בהם קיימים שירותים לקהל הרחב קיימים גם שירותי נכים מוסדרים.

  עזרים לנכים:

  • מכשירי עזר לכבדי שמיעה קיימים בחנות המידע, בכיתות הלימוד, באולם הקרנת הסרט, באודיטוריום ובסיורי ההדרכות. לנוחיותכם- פנו ועדכנו מראש על הגעתכם לקבלת שירות נח ומהיר. טלפון: 04-6298-111 שלוחה 4.
  •  ניתן להשאיל כיסא גלגלים בחנות המידע - לביקור באתר

  נגישות אתר האינטרנט:
  רמת הנדיב משקיעה מאמצים ומשאבים בהנגשת אתר האינטרנט של החברה על מנת לאפשר את השימוש באתר גם עבור אנשים עם מוגבלויות.

  סייגים לנגישות
  ככלל, כל עמודי האתר נבנו כעמודים נגישים לפי רמה AA.
  עם זאת, למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר, יתכן ויתגלו חלקים באתר שטרם נגישים.
  יש לציין כי מספר עמודים מכילים רכיבים חיצוניים שאינם בשליטתנו ואינם נגישים, על כן העמודים הבאים אינם עומדים בתקן הנגישות:

  https://ramat-hanadiv.gardenexplorer.org/

  http://ramathanadiv.maps.arcgis.com

   

 • C C C
 • ניווט ע"י מקלדת
  ניתן לעבור בין רכיבי העמוד באמצעות כפתור ה-"TAB", הפעלה של לחצן או קישור אפשרית בלחיצה על "Enter", חזרה לרכיב הקודם תתבצע בלחיצה על צירוף המקשים "SHIFT" ו-"TAB".

את ההתמכרות הזו לא תרצו להפסיק...

הסיירים באתנחתא בפארק הטבע

הורים לתיכוניסטים? מסתבר שיש התמכרות של בני נוער שדווקא תאהבו. הם מכירים את שטחי פארק הטבע על בוריָים, מקיימים תצפיות בשטח, אוספים מידע, עוקבים אחר תנועתם של בעלי חיים, מאכילים את הנשרים, מנקים את הפארק מפסולת של מטיילים ומסייעים לפקחים. קבלו את ה-Junior Rangers, הפקחים הצעירים של רמת הנדיב

שישי, 8:30 בבוקר, רוב התיכוניסטים עדיין חורפים עמוק בשעה זו. השמש מתחילה לטפס למרכז השמים, אבל בתחילת מרץ עדיין קררר. בחצר חדר האוכל של צוות רמת הנדיב רוחשת קבוצת נערות ונערים, תיכוניסטים. עוד שבוע לימודים הסתיים ובמקום להתפנק במיטה הם כבר כאן, בנעלי הליכה, פנקסי פקחים וכוס שוקו חם ביד. למקדימים בהם זו כבר הכוס השנייה או השלישית. בעיניהם קורי שינה מהולים בברק של התלהבות. עוד בוקר שישי הגיע, הבוקר שהם הכי אוהבים.

האחרונים מצטרפים ומתחילים בתדרוך בוקר. יניב לוי-פז, אחראי ממשק ושימור חיות הבר ברמת הנדיב, סוקר בפניהם את אירועי השבוע החולף אצל שוכני הפארק: ביצת נשרים שהוטלה, גוזלי בז אדום חדשים, גירית חולה שהועברה לטיפול אך לא שרדה ועוד. הם גומעים את מילותיו יחד עם השוקו החם ושואלים שאלות. אחר כך מתחלקים לזוגות ויוצאים לשטח – שניים לכלוב הנשרים, שניים לשביל האדום, שניים למעיין וכן הלאה. כל זוג יוצא למשימה השבועית שלו.

קבוצת ה-Junior Rangers הם תלמידי כיתות י'–י"ב מבתי ספר שונים באזור, שהחליטו להקדיש את "המעורבות החברתית" שלהם (מה שפעם קראנו לו "מחויבות אישית") לשימור חיות הבר בפארק רמת הנדיב. הם נפגשים מדי שישי בבוקר לכמה שעות ויוצאים למשימות שטח בפארק.

בכלוב האקלום
      יניב, יואב ושחף בכלוב האקלום לעופות

אני מצטרפת לדניאלה ולנעם בדרכם אל כלוב הנשרים. היא תלמידת כיתה י"א בתיכון המושבה בזיכרון והוא מכרכור, לומד במבואות עירון. בדרך יניב מסביר על הדינמיקה החדשה בכלוב, ומבקש מהם להיות ערניים ולהתמקד בהתנהגות של זוג נשרים מסוים ובאינטראקציה ביניהם לבין הנשרים האחרים. לפני שנכנסים לכלוב דניאלה ונעם גוזמים ענפים מעץ הזית הסמוך. "הענפים משמשים תוספת לחומר הקינון ומעודדים את הרבייה", הם מסבירים לי. אחר כך הם מתיישבים בעמדת תצפית ומנהלים רישום של התנועות בכלוב.

לא משעמם לכם לשבת ככה בשקט כל הבוקר? אני שואלת. "מה פתאום", עונים שניהם בתזמון מושלם. "זו חיה כל כך מיוחדת ומעניינת", אומר נעם. "אני יכול לשבת לצפות בהם שעות". "העבודה לא פשוטה", מוסיפה דניאלה, "בהתחלה היה לי קשה להצטרף להאכלה בכלוב. אני אוהבת בעלי חיים בכלל ולראות איך מחלקים להם את העגל המסכן זה מחזה לא קל, אבל אני מבינה שזו ההזדמנות לשמר את החיות האלה שהן בסכנת הכחדה. אנחנו לוקחים כאן חלק בפרויקט הארצי לשימור הנשרים ואני מרגישה שזו הזדמנות ייחודית, שאנחנו חלק ממשהו הרבה יותר גדול". כחלק מתפקידם הם נאלצים לא פעם להרחיק מטיילים סקרנים שעולים על הכלוב ולבקש מהם לעמוד בשקט וממרחק כדי לא להפריע לעופות.

שניהם מספרים שלצד העבודה עצמה יש גם חיבור חברתי נפלא בין חברי הקבוצה. הם מגיעים מבתי ספר שונים ומתחברים עם אוהבי טבע ממש כמותם. הטבע, מסתבר, הוא מקום נפלא לחיבורים.

יואל ויואב נשלחו לסייר במסלול הירוק. שניהם תלמידי בית ספר אורט בנימינה. הבוקר הם קיבלו משימה גששית: לעבור בתחנות ריח ולאתר סימני גיריות. על הדרך הם הסתובבו עם שקיות זבל גדולות ואספו כל פסולת שנקרתה בדרכם. "בשבועות הראשונים עשו לנו הכשרה מקצועית מקיפה ובין היתר למדנו גששות ואיתור של סימני בעלי חיים שעברו בשטח, למשל איתור עקבות או חפירות. לפי הסימן אנחנו מזהים את החיה שעברה כאן", מספר לי יואל. כמו רבים אחרים בקבוצה, גם יואב כבר סיים את מכסת השעות שהוא מחויב במסגרת ההתנדבות, אבל ממשיך להגיע. לחלקם זו השנה שנייה שהם פעילים כאן. "כל יום שישי אנחנו מבלים בטבע. לי זה נותן שינוי אווירה. זה מרגיע וגם כיף, גם מלמד וגם אנחנו מרגישים שאנחנו תורמים לרמת הנדיב ולפעילות למען שימור חיות הבר". יואל ויואב הכירו כאן בהתנדבות, ומאז הם חברים ונפגשים גם מחוץ לפעילות בפארק.

יניב ועומרי ברכב הפיקוח
"הם לגמרי חלק מצוות שומרי הטבע" -
  עמרי ויניב ברכב הפיקוח

בעודנו משוחחים מגיח מאחד השבילים עמרי, תלמיד י"א מתיכון המושבה המשדר ביטחון של "בעל בית" בשטח. בשנה שעברה התנסה בהדרכה של ילדי גן בפארק, אך הוא מעדיף את הפעילות העצמאית בשטח. "אני מרגיש בעבודה הזו שאני עוזר ותורם לפקחים ולאנשי חיות הבר", הוא אומר. "בדרך לכאן, למשל, כבר פגשתי מטיילים עם כלב שלא היה קשור. הסברתי להם בנימוס מדוע חשוב לקשור בפארק את הכלבים, כי כשהם מסתובבים חופשי הם מפחידים את חיות הבר. אם למשל, עופר צעיר יברח מכלב הוא עלול להתנתק מאמו ולהיעלם ואז הוא כבר יהיה בסכנה". עמרי מצטרף היום ליניב ומסייר איתו בג'יפ לאורך השבילים. אני מצטרפת אליהם. יניב משוחח עם עמרי בגובה העיניים, דיאלוג בלתי אמצעי, מדברים על הכול, בית הספר, חברים, חברות. למה לך לבוא הנה במקום להמשיך לישון בשישי בבוקר? אני שואלת. "זה חשוב לי מאוד", הוא משיב, "אני גר בזכרון וכבר אין כאן הרבה טבע כמו בעבר. השכונות מתרחבות והכול מפוצץ בבטון. כאן אני מרגיש שאנחנו שומרים על הטבע שלנו. אני לומד כאן המון והכי כיף לי לטייל בטבע. לפני כמה שבועות הייתה לנו פעילות כיפית. הכנו קציצות חוביזה ושמן זית. בשום מקום אחר לא הייתי עושה את זה". עמרי מגיע לכאן גם כשיש לו זמן פנוי. הוא אוהב את המקום ומרגיש בו כמו בבית. "האמת?" הוא אומר, "זה כבר סוג של התמכרות", ואני כבר בונה על זה את הכותרת...

מפעם לפעם נקטעת השיחה כשנקלט משהו מעניין בעיניהם. הם מרימים עיניים לשמים, מנסים לזהות איזה עוף דורס שדואה מעלינו. "הפעם זה חיוויאי", מסביר יניב. לאחרונה הגיעו לקנן כאן חיוויאים. שחף ויותם, תלמידי בית ספר אורט בנימינה, מסיירים בשביל האחוזה. הם אוספים "שאריות" מטיילים ואף מסבירים למתעניינים על המקום ולאן כדאי להמשיך מכאן. "זה משהו אחר כאן", הם אומרים, "הטבע נותן תחושת חופש ומוציא אותנו מהמחשב בבית".

את עידו ורועי פגשנו בדרך חזרה מהמעיין. הם נראים חלק מהמקום. שולטים בשטח בביטחון. "בנוסף להנאה ולעניין שבפעילות הזו", הם מספרים, "אנחנו מרגישים שברמת הנדיב משקיעים בנו. זו לא כמו עוד התנדבות. אנחנו לומדים המון ומקבלים המון".

סיירים צעירים בהרצאת על ארכיאולוגיה בפארק
                             "זו לא כמו עוד התנדבות. אנחנו לומדים המון ומקבלים המון" 
                                        הסיירים בהרצאה על הארכיאולוגיה בפארק

עבור יניב לוי-פז, המוביל את הקבוצה מטעם רמת הנדיב, זו סגירת מעגל. "כשהייתי בן 16, הבנתי שזה בדיוק מה שאני רוצה לעשות בחיים. כבר אז התחלתי להתנדב במקומות דומים, לכן אני כל כך מחובר לפרויקט הזה. אנחנו מגיעים אליהם כשהם מתחילים להתגבש ולרעוב לעולם. זה הזמן להדביק אותם בחיידק הזה, ואז הנכונות ללמוד ולהכיר את הקסם שבטבע מגיעה מאליה. האש שבעיניים שלהם אומרת הכול. היופי בתכנית הזו, שהיא מזמנת התמודדות אמתית וישירה עם כל היבטי השמירה על פארק הטבע תוך היכרותו ככף יד. הם מעורבים בכול - הדרכת מטיילים, סיוע במחקרים בעזרת גישוש וטיפול בחיות הבר. הם לגמרי חלק מצוות שומרי הטבע".

תכנית הפקחים הצעירים התגבשה מתוך מחשבה עמוקה על הקשר שבין תלמידי האזור לפארק. "בעידן שבו בני הנוער נמצאים יותר ויותר מול מסכים, מאוד מרגש אותי לפגוש נערות ונערים שמחפשים משהו אחר שייתן להם משמעות", אומרת אירית לדור, מנהלת תחום החינוך ברמת הנדיב. "הפעילות במקום מעניקה להם חוויה ייחודית ומחברת אותם לעשייה בעולם האמיתי. מידת המחויבות שלהם לתכנית עלתה על כל הציפיות. בני הנוער מבקשים להגיע גם בחופשות ותורמים הרבה מעבר למה שנדרש מבחינת משרד החינוך. התכנים המעניינים, השהייה בפארק הטבע, התרומה המשמעותית והקשר בין בני הנוער ליניב – כל אלה הופכים את התכנית למרתקת וסוחפת". 

עוד מעט יחזרו כולם לנקודת הסיום, ומכאן ימשיכו לאכול צהריים יחד במסעדה הקרובה. יופי של פתיח לסוף השבוע.

קבוצת הסיירים הצעירים
    הסיירים מימין לשמאל: (למעלה) אילייה ועומרי, (למטה)  נועם, יותם, דניאלה, ענבר, עידו ויואב

אהבתם? הצטרפו בחינם לרשימת התפוצה וקבלו מדי חודש כתבות ועדכונים על פעילויות לכל המשפחה - להרשמה

מידע שימושי

Opening Hours

ימים א' - ה': 08:00 - 16:00
ימי ו': 08:00 - 14:00
שבתות: 08:00 - 16:00

Contact Us

רמת הנדיב
ת"ד 325 זכרון יעקב 3095202
טלפון: 04-6298111
פקס: 04-6293231
info@ramathanadiv.org.il

Directions

הכניסה לרמת הנדיב נמצאת בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב.

היו הראשונים לדעת!

דיוור רמת הנדיב נשלח אחת לחודש, ומעדכן על הנעשה במקום, על האירועים, הכנסים ועוד.
היו הראשונים לדעת!
הרשמו עכשיו לניוזלטר של רמת הנדיב ותוכלו להתעדכן על הנעשה במקום
B